ltalnos tudnivalk:
• Kerljk a nem termszetes anyagbl ksztett ednyek s eszkzk (kanl, szr) hasznlatt a tek elksztse sorn. A fzetek ksztsre hibtlan zomnc, esetleg rozsdamentes edny alkalmas. Az idelis szr vagy rozsdamentes fmbl, vagy vszonbl (gz), esetleg manyagbl legyen.
• A teaksztsre felhasznlt gygyfvek ne legyenek egyvesnl rgebbiek, mert vesztenek hatanyag-tartalmukbl, egyben gygyt hatsukbl is.
• A receptekben feltntetett gygynvnyek ellenjavallatait sszetevnknt is clszer megvizsglni, nehogy olyan gygynvnyi alkotrsz legyen kztk, amelynek felhasznlsa bizonyos esetekben rthat (pldul ldott llapotban lv kismamknl, de elfordulhat olyan gygynvny is, amely megemeli vagy leviszi a vrnyomst stb.).
• A gygynvnytek fogyasztsra vonatkoz szablyok arra is kitrnek, hogy tkezs eltt (tvgygerjeszt, epetermelst segt), tkezs utn, vagy egsz nap fogyaszthatjuk kis kortyokban, vagy naponta maximlisan milyen mennyisgben fogyaszthatjuk. Erre azrt figyeljnk, mert ms a hatsa az tkezs eltt, ms az tkezs utn elfogyasztott tenak (pldul a fogyaszt tea tkezs eltt tvgyat gerjeszthet).
• Arra is terjedjen ki a figyelmnk, hogy milyen minsg s tisztasg vizet hasznlunk fel a tea elksztshez.
• Mindig addnak kivtelek a tek elksztsre, a felhasznlsra vonatkozan, ezrt krltekintssel, gondossggal ksztsk el a tekat, ha a kvnt hatst szeretnnk elrni.
• Krltekinten kell alkalmazni a gygynvnyi ksztmnyeket, tekat olyan betegsgek esetn, amikor a beteg brmely gygyszert orvosilag indokoltan szed. A gygyteban lv, valamint a gygyszerben lv hatanyagok sszeaddnak. Ilyen esetekben ne ksrletezznk hzi gygytek kialaktsval, forduljuk fitoterapeuta szakemberhez s konzultljunk a beteg kezelorvosval.
• A gygyteakeverkek esetben elrt hats nem a klnnem gygynvnyek egyes alkotinak sszegzett hatsa, hanem mr egy ms minsg, az UNIVERZUM ltal bioenergival elltott gygyital, mellyel csodlatos eredmnyt lehet elrni az egszsg megrzsben, elsegtsben, fenntarthatsgban.
• A teakeverkek elksztst szmos kls krlmny is befolysolhatja. Ne lltsunk ssze teakeverket akkor, ha gyenglkednk, ha lzunk van, ha feszltek s idegesek vagyunk, esetleg rossz a hangulatunk. Ne keverjnk tet akkor sem, ha csak nem pozitv gondolatok foglalnak le bennnket. A negatv informcikat a gygynvnyek tveszik s hatsukban ez meg fog mutatkozni. Amikor teakeverket lltunk ssze, tiszttsuk meg lelknket, pozitv gondolatokkal s bizalommal krjk az UNIVERZUM legtisztbb, legnemesebb erit, hogy segtsk munklkodsunkat.
Forrzat (vagy infuzum)
Lgyabb, lazbb szerkezet nvnyi rszekbl (lsd albb), amelyekbl a hatanyagok knnyen kiolddnak, elg forrzatot kszteni. Tesszk ezt azrt, hogy a legidelisabban vonjuk ki a gygynvnyben lv hatanyagokat. A forrzat annyit jelent, hogy forrsban lv, ltalban 2-2,5 dl vzzel egy csapott evkanl (6-10 g) teafvet leforrzunk, majd az gy nyert gygyitalt lefedve minimlisan 15-20 percig ztatjuk. Ennyi id tbbnyire elg arra, hogy a lgyrszbl kszlt hatanyagok kiolddjanak. Aztn leszrjk a forrzatot, s azonnal fogyaszthatjuk, de tehetjk hll termoszba, vagy jl zrd vegednyben, htszekrnyben is trolhatjuk 1-2 napig.
Javasolt a tek dests nlkli fogyasztsa – kivve, ha azok hurutolds cljbl kszltek, vagyis nylkaold hatst akarunk elrni. Ezen esetekben a mz (hrs, feny, akc) hasznlata elnys s javasolt.
Keseranyagot tartalmaz gygynvnyi recepttrk esetben ne alkalmazzuk az dests semmilyen formjt, hiszen ppen a lnyege, a keseranyagon keresztl rvnyesl gygyhatsa veszne el.
A forrzatokat kszthetjk a virgok, levelek, gyenge (nem fs) nvny szrrszeibl, melyek szrtott, aprtott, darabolt formban hasznlatosak, gyakran portva is. (Az adagolsnl figyelembe kell venni, hogy a friss nvnybl ksztett forrzat sorn a mennyisgeket meg kell ktszerezni, hogy azonos hatst rjnk el).
Fzetek (dekoktumok)
A kemny, esetleg fs, de aprtott nvnyi rszek (gum, gykr, magok, kreg) vastag sejtfalait elbb fel kell laztani, hogy azokbl a hasznos sejtalkot gygyhats anyagok kiolddjanak. Erre a fzet ksztse alkalmas. Hasonlan jrunk el, mint a forrzat ksztsekor, de itt a vz mennyisgt megnveljk, hogy a fzskor eltvoz vzgzt ptolni tudjuk. A meghatrozott mennyisg gygynvnyi anyagot hibtlan, arra alkalmas ednyben, forralsig hevtjk, majd lefedve, lass tzn tovbbi 15 percig fzzk.
Ezutn szrhetjk le, s a javasolt mdon fogyaszthatjuk el. Idlt betegsgeknl naponta hromszor, heveny panaszoknl pedig akr rnknt egy tescsszvel rhet el a kvnt gygyhats. Termszetesen a gyermekek adagjai ettl eltrnek, mindig az adott gyermek letkora, testslya, testalkata, egyni adottsgai krltekint figyelembevtelvel.
ztats (macertum)
A nykanyagot (orvosi ziliz), esetleg olyan hatanyagot tartalmaz nvnyi anyagokbl, amelyek a fzs, forrzs sorn tnkremennnek (csipkebogy, fehr fagyngy, fekete nadlyt), hideg (langyos) vzben trtn ztatssal kszthetnk gygytet.
ltalban egy evkanlnyi mennyisget 6-8 rn keresztl ztatunk 2 dl langyos vzben (elzleg felforralt, majd lehttt vz javasolt), leszrjk s gy fogyaszthatjuk a gygytet.
|